راههای افزایش سرعت رایانه | شهر آی تی
تابلو اعلانات

راههای افزایش سرعت رایانه

در ادامه مطلب می توانید راهکارهایی برای افزایش سرعت کامپیوتر را مشاهده کنید…

speed_(2)

انتظار معجزه نداشته باشید

اولین نکته‌ای که برای افزایش سرعت کار با رایانه باید مد نظر داشته باشید این است که نمی‌توان از تمامی رایانه‌ها به یک اندازه انتظار کارآیی داشت. این کارایی با امکانات و ظرفیت سخت‌افزاری سیستم شما رابطه مستقیم دارد. هرچه قدرت سخت‌افزاری سیستم شما بیشتر باشد مسلما سرعت عملکرد آن نیز بالاتر می‌رود و از سوی دیگر پایین بودن توانایی‌های سخت‌افزاری رایانه شما از سرعت عملکرد آن نیز می‌کاهد. بنابراین نباید انتظار داشته باشید که با انجام برخی تنظیمات نرم‌افزاری سرعت سیستم شما به‌ طور چشم‌گیری تغییر کند اما انجام برخی تنظیمات می‌تواند تا حدودی روی این موضوع تاثیرگذار باشد.

هر سیستمی با هفت سازگار نیست

یکی از دلایلی که ممکن است باعث کاهش سرعت عملکرد سیستم شما شده باشد، هماهنگ نبودن نسخه سیستم‌عامل مورد استفاده شما با سخت‌افزارها است. مدتی است که با ارائه شدن ویندوز هفت، بسیاری از کاربران تمایل به استفاده از آن پیدا کرده‌ و این سیستم‌عامل را روی رایانه خود نصب کرده‌اند. اما باید به این نکته توجه داشت که استفاده از این ویندوز نیازمند حافظه جانبی و کارت گرافیک مناسبی است که بسیاری از سیستم‌های خانگی قدیمی توانایی پشتیبانی از آن را ندارند. در این حالت پس از نصب ویندوز، آن چه عاید کاربر می‌شود کاهش سرعت و عملکرد سیستم است. بنابراین شاید استفاده از ویندوز XP در سیستم شما بسیار مناسب‌تر از ویندوزهای هفت یا هشت باشد.

تنظیمات نرم‌افزاری

از جمله دیگر نکاتی که باید به آن توجه داشته باشد نصب نکردن برنامه‌های غیرکاربردی است. نصب هر برنامه فضایی از ویندوز شما را اشغال می‌کند که روی سرعت عملکرد آن نیز تاثیرگذار است. بنابراین نصب بدون دلیل هر نرم‌افزاری روی سیستم‌عامل کاری منطقی نیست. نکته دیگر خارج کردن برنامه‌های نصب شده از منوی شروع به کار ویندوز است. در بسیاری از موارد کاهش سرعت سیستم‌عامل مربوط به زمان ابتدایی بالا آمدن آن است که به دلیل فراخوانی نرم‌افزارهای نصب شده در آن اتفاق می‌افتد. برای رفع این مشکل می‌توانید برنامه‌ها را از فهرست برنامه‌هایی که در ابتدای کار سیستم‌عامل فراخوانی می‌شوند خارج کنید. (توضیحات مربوط به انجام این کار در شماره 177 بایت ارائه شده است). اما انجام کارهای دیگر مانند استفاده از ابزار Defragment Disk ویندوز نیز می‌تواند در سامان‌دهی فضای ذخیره‌سازی اطلاعات و در نتیجه افزایش سرعت دسترسی به آن‌ها موثر باشد. برای استفـاده از ایـن ابـزار می‌توانیـد روی منوی Start وینـدوز کلیـک کـرده و سپـس به پوشـه Accessories مراجعه کنید. در این پوشه گزینه‌ای با عنوان System Tools قرار دارد که می‌توان در آن ابزار Disk Defragment را مشاهده کرد. کار با این ابزار بسیار ساده است و شما می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید. تنها کافی است پس از Analyze کردن هـر یـک از درایـوهـا، گزینـه Defragment را روی آن اعمال کنید.

استفاده از نرم‌افزارهای جانبی

استفاده از نرم‌افزارهای جانبی نیز یکی دیگر از راه‌حل‌های پیشنهادی برای افزایش سرعت رایانه شما است. اگر در سایت گوگل جست‌وجویی ساده‌ای را با عبارت کلیدی ”افزایش سرعت رایانه” انجام دهید، با لینک‌های متعددی روبه‌رو خواهید شد که شما را با نرم‌افزارهای مختلفی که برای استفاده در این زمینه ارائه شده است، آشنا می‌کند. مهم‌ترین عملکرد این برنامه‌ها مربوط به همان‌ کارهایی می‌شود که توضیحات آن را ارائه کردیم. اما سادگی استفاده از این برنامه‌ها و تجمیع تمامی ابزارهای انجام این کار در یک برنامه، راه را برای کاربران هموارتر می‌سازد.

نصب مجدد ویندوز

آخرین راه‌حلی که برای افزایش سرعت عملکرد سیستم پیشنهاد می‌شود نصب مجدد ویندوز است. در صورتی که سیستم شما در گذشته دارای سرعت مناسبی بوده اما در حال حاضر به دلیل انجام تغییرات متعدد نرم‌افزاری از قبیل نصب نرم‌افزارها و بازی‌های مختلف دیگر آن کارایی سابق را ندارد، پیشنهاد می‌شود با نصب مجدد ویندوز آن را به حالت اولیه بازگردانید.

منبع:بایت خراسان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*